Vérkeringés

HDL - LDL - Magas vérnyomás

�tvenent�l.hu

Aranyér ellen - természetesen!

2008.12.10. | T. Puskás Ildikó
A székrekedéses tünetek, illetve a már krónikussá vált székletürítési problémák szövődményeként kialakuló aranyérbetegség megelőzhető.

Minthogy meglehetősen intim témáról van szó, csak becsült az az adat, mely szerint a felnőttek mintegy felének volt, vagy van visszatérően szorulása, illetve az ötven felettieknek mintegy 40 százaléka szenved enyhébb vagy súlyosabb aranyeres panaszoktól. Az érintettek orvoshoz nehezen fordulnak, panaszaikat rejtegetik, sokszor csak szakirodalmat forgatva keresik a megoldást. 

Pedig az esetek többségben a többnyire civilizációs ártalmakra (ülő életmód, mozgásszegény életvitel, rendszertelen, rostszegény táplálkozás, krónikussá vált székletürítési zavarok, stressz) visszavezethető, az életminőséget is rontó panaszok és a következtükben kialakult aranyérbetegség kis odafigyeléssel megelőzhető (lenne).

Mi az aranyér?

Az aranyér nem más, mint a végbél és a végbélnyílás falában található vénatágulat. Azt, amelyik a végbélnyíláson belül marad, belső; amelyik pedig azon kívülre kerül, külső aranyérnek nevezik a szakorvosok. Utóbbit, amely rugalmas, fájdalmas vagy még fájdalmatlan csomó formájában „jelentkezik”, a beteg maga is érzékelheti (tapinthatja), míg a végbélnyíláson belüli aranyeres csomót csak a szakorvos tudja „feltárni”.

Tünetei

Az aranyerességet a kezdeti időszakban csak a székeléskor jelentkező fájdalom, égető, viszkető érzés jelzi, a kitüremkedő csomó pedig – általában – néhány nap elteltével magától „visszahúzódik”. Előrehaladott stádiumban a kívülre rekedt ér „magától” már nem húzódik (és nem is nyomható) vissza, és a fájdalom állandósulhat (akár már a leülés is nehézséget okozhat). A betegség súlyos formájában a kitágult véna akadályozza a végbél záróizmának működését, a végbél berepedhet, a székletürítés tudatos szabályozása nehézségekbe ütközhet (a fájdalom miatt, amiatt, hogy a záróizom nem zár tökéletesen, a széklet kifolyik, bepiszkítja a fehérneműt, illetve irritálja a végbélkimenetet, a farpofák közötti bőrt, így fennáll a sebesedés, majd a fertőzés veszélye).

Hogyan előzheted meg az aranyér kialakulását?

  • A legfontosabb, hogy elkerüld a gyakori székrekedést, mégpedig ne hashajtó tabletták szedésével, hanem a megfelelő táplálék, bő folyadék elfogyasztásával.
  • Segíthet egy pohár, éhgyomorra elfogyasztott hideg vagy langyos víz, frissen facsart gyümölcs- vagy zöldséglé, netán a savanyított tejtermék (joghurt, kefir, aludttej) vagy az aszalt gyümölcsökből (főként a szilvából) készült kompót, a lekvár, a gyógytea. 
  • A napi étkezésekkor se felejtkezz el a nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztásáról (akár frissen préselt, rostos lé formájában, akár salátaként).
  • Figyelj arra is, hogy az elfogyasztott kenyér- és tésztafélék teljes kiőrlésű lisztből készüljenek, illetve naponta legalább egyszer, kis mennyiségben fogyassz valamilyen gabonapelyhet, korpát, illetve néhány szem olajos magvat.
  • Tartózkodj a „fogó” hatású élelmiszerek (alma, banán, vagy kakaó és csokoládé) fogyasztásától.
  • Tornázz, sétálj naponta legalább fél órát. A bélrenyheségnek, vagyis a szorulásos panaszok kialakulásának elébe mehetsz az intenzív és rendszeres mozgással, amely a stressz oldásában is segít.
  • A testsúlyod, a napi munkád (elfoglaltságod) és az időjárás függvényében gondoskodj a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztásáról.
  • Ne halogasd a toalettre menést, ha sürget a „szükség” (a székrekedés mögött gyakran a székletürítési reflex gyengülése, vagyis a székelési inger rendszeres elnyomása áll).
  • Ha nem jelentkezik az inger, akkor ne erőlködj, mert a hasi nyomás következtében a gátizomzat megterhelődik, ami hozzájárul az aranyér kialakulásához.
  • Ha ülőmunkát végzel, óránként állj fel néhány percre. Ha a felmenőid bármelyikének volt visszeressége, vagy aranyere, akkor munkavégzéskor használj rugalmas ülőpárnát, amely javíthatja az alsó „fertály” vérkeringését.
  • Naponta akár többször is végezd el az alábbi medenceizomzatot erősítő gyakorlatot. Ülő helyzetben 10 másodpercre szorítsd össze fenékizomzatod, majd lazíts; legalább ötször ismételd meg a gyakorlatot.

Enyhe aranyeres panaszok esetén

  • székletürítés után bő (nem meleg) folyóvízzel mosd meg az altestedet, vagy legalább töröld meg nedves babatörlő vagy intimkendővel. A végbéltájék tisztántartására ne használj szappant, megtörlésekor pedig mellőzd a durva, kemény, színes toalettpapírt (hasznos lehet a bidé használata is),
  • a vény nélkül kapható kenőcsők, kúpok használata mellett a napi egyszeri fertőtlenítő, gyulladásgátló kamillás és kálium-permanganátos ülőfürdő is segíthet.
Fontos!

Mielőbb fordulj orvoshoz, ha a panaszaid nem enyhülnek, vagy véres (sötétvörös vagy fekete) székletet ürítettél.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 20
Tegnapi: 3
Heti: 20
Havi: 34
Össz.: 9 713

Látogatottság növelés
Oldal: Aranyér
Vérkeringés - © 2008 - 2024 - verkeringes.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »