Vérkeringés

HDL - LDL - Magas vérnyomás

�tvenent�l.hu

Hatékony otthoni tippek aranyérre - műtét nélkül is lehet!

2009.11.27. | Ferenczy Mária
Szégyenkezés helyett inkább kövesd otthoni kezelési módszereinket és kerüld el a műtétet!

Az aranyér korunk egyik civilizációs betegsége. A 40. életév felett a végbél szövetei gyengülnek, ami elősegíti a betegség kialakulását. Magyarországon átlagosan minden második ember szenved az aranyértől, de a gombás betegségek után ez a második leggyakrabban eltitkolt betegség. Előfordulása az életkorral nő, férfiakon kétszer gyakoribb, mint nőkön. A panaszok az enyhe végbéltáji kellemetlenségtől a súlyosabb fájdalomig terjedhetnek, melyet gyakran vérzés kísér.

Mi okozhat aranyeret?

Az aranyér kialakulásának igen gyakori oka a székrekedés. Hozzájárul továbbá a mozgásszegény vagy ülő életmód, a jelentős súlytöbblet, az állandó hasmenés, a folytonos megterhelés – például a folyamatos állómunka vagy a túlzásba vitt testedzés –, a hashajtók folytonos használata, a  helytelen táplálkozás – fűszeres, illetve zsíros ételek, rostszegény étrend –, végbéltáji fertőzés vagy vastartalmú, illetve vízhajtó készítmények mellékhatása. Néha az aranyér hátterében májbetegség (cirrózis) áll. Sok nőnél a terhesség vagy a szülés alatt fejlődnek ki az aranyeres csomók, de ezek a későbbiekben általában maguktól is visszahúzódnak. A betegség hajlama öröklődik, ezért sokkal gyakrabban fordul elő azoknál, akiknek a szülei is szenvedtek aranyértől.

Mi az aranyér?

A tápcsatorna legutolsó szakasza a végbél. Ezen a bélszakaszon a belet belülről bélelő nyálkahártya felszíne, valamint a végbélnyílás környéki bőr alatt egy kiterjedt vénás (a vért a szív felé szállító) érhálózat található. Aranyérbetegség esetén ezek a visszerek kóros mértékben kitágulnak. A tág erekben a véráramlás lelassul, a vér pang, s ennek következtében az ereket borító nyálkahártya vagy bőrréteg is kitágul. Így jön létre az aranyeres csomó. Az értágulat eredetileg mindig a bél területén alakul ki, de előfordul, hogy a tágulat a későbbiekben a végbélnyíláson át elő is domborodik. Amennyiben egy kitágult ér fala megreped, a bőr alatti szövetekben véralvadék-képződés is létrejöhet.

Az aranyér tünetei

Eleinte kellemetlen, feszítő, viszkető érzés tapasztalható, általában a székletürítés folyamán. Később a kellemetlenség fájdalommá fokozódik, és vérzés is kísérheti – magán a székleten. Az aranyér be is gyulladhat, ez esetben a benne lévő vér megalvad, és a csomó kitapinthatóvá válik. Ekkor a fájdalom székelés után már nem szűnik meg, akár az ülést magát is kényelmetlenné teheti.

Hogyan előzd meg?

Étrendedet a következő, székrekedést megszüntető, vagy kialakulását gátló elemekből állítsd össze: teljes kiőrlésű kenyérfélék, friss gyümölcsök, nyers vagy enyhén párolt zöldségek, szárított hüvelyesek, szárított gyümölcsök (mazsola, aszalt szilva, füge).
A székrekedés legjobb ellenszere a víz. Napi 8 pohár ásványvíz rendkívül hatékony a széklet lágyításában és a bélmozgás helyes ütemének fenntartásában. Vannak, akik számára az éhgyomorra elfogyasztott, citrommal ízesített forró víz hoz igazi eredményt.
A sok ülőmunka vagy a hosszú ideig tartó helyben állás ellensúlyozására ajánlott a rendszeres testmozgás, így az aranyér sikeresen kivédhető. Súlyemeléskor vagy comb- és farizomgyakorlatoknál kérd ki az edző véleményét.

Otthoni praktikák

Ha a megelőző praktikák ellenére kialakultak az aranyeres tünetek, több lehetőség is van a kellemetlen panaszok enyhítésére.

Végy ülőfürdőt!

A testhőmérsékletű víz hőfokát 5-10 percenként emeld 40°C-ig. Ezzel a módszerrel csökkenthető  a végbél belső nyomása, a záróizom elernyed. Az érintett területek 20 perces, csak vizes fürdőztetése napi 2-3 alkalommal enyhíti a fájdalmat, és kellemes közérzetet biztosít.
A kamillavirágos ülőfürdőt házilag is elkészítheted, 10 liter vízhez 50 gramm kamillavirágzatra van szükség. Mindössze 10 perc a testhőmérsékletnél kissé hűvösebb vízben, és a külső nemi szervek, valamint a végbélnyílás egyes gyulladásai enyhülnek, a panaszok mérséklődnek.

A természet lágy ölén

A közönséges mogyoró szív alakú levelei többek között cserzőanyagokat, illóolajat tartalmaznak. Összehúzó, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatásuk révén aranyeres bántalmak csillapítására is alkalmazzák őket.
A vadgesztenye nagy, barna magjainak gyári kivonatai eredményesen alkalmazhatók aranyérbántalmak kezelésében. A vadgesztenye virágait és leveleit aranyér elleni ülőfürdők alkotórészeiként is hasznosítják.

Sokan szégyellik panaszaikat, és tartanak a vizsgálattól, ezért halogatják az orvos felkeresését. Ezekkel a hétköznapinak számító tünetekkel azért érdemes mégis orvoshoz fordulnod, mert a végbélből származó vérzés vagy a székleten található vér, a láz, valamint 1-2 hétig fennálló aranyeres panaszok gyomor-bélrendszeri betegségre, sőt végbéldaganatra is utalhatnak.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 3
Heti: 11
Havi: 25
Össz.: 9 704

Látogatottság növelés
Oldal: Aranyér
Vérkeringés - © 2008 - 2024 - verkeringes.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »